Privodeći cilju Made In projekat osmišljenog kao inicijativa za istraživanje, dizajn i baštinu koja podstiče saradnju i razmenu znanja između tradicionalnih zanatlija i savremenih dizajnera, zadovoljstvo nam je da vam predstavimo Made In sesije održane na Mikser Festivalu2020.
MADE IN RAZGOVORI
Uz niz panela na kojima su učesnici projekta predstavljali inovativna, kokreativna i održiva rešenja nastala u saradnji tradicionalnih zanatlija i dizajnera, čitav MF tematski je bio posvećen održivoj budućnosti, podizanju svesti najšire javnosti o važnosti nalaženja novih rešenja, ali u posebnom kontekstu i sa osvrtom na uključivanje svih, naročito senzitivnih društvenih grupa.
Jedan od glavnih ciljeva MF bila je i edukacija medijskih profesionalaca i podizanje svesti urednika i novinara o gorućoj potrebi da se široki spektar pitanja o životnoj sredini i kroz sve socijalne aspekte, uvrsti u redovno i odgovorno izveštavanje.
Kao uspešnom spoju tradicionalne veštine sa dizajnerskim zahtevima današnjice, na MF smo predstavili i Muzej drvorezbarstva iz Konjica. Reč je o primeru jedinstvenom u regionu, u spajanju bogate porodične tradicije bavljenja zanatom i savremenog dizajna okrenutog održivoj budućnosti!
Cilj Made In projekta je obnoviti tradiciju zanatstva i edukovati dizajnere o materijalnoj i nematerijalnoj baštini, stvarajući tako novo, autentično i održivo lice savremenog dizajna. Made in projekt ima za cilj afirmacije evropskog zanatskog nasleđa i inovativnog savremenog dizajna široj javnosti. Cilj projekta je uspostaviti platforme za razmenu znanja, konstruktivni dijalog i, najzad, novu ko-kreativnu praksu između zanatlija i dizajnera.
Još jedno predstavljanje konjičkog drvorezbarstva i inkorporiranju proizvoda koji nastaju dugo, u malim serijama i namenjeni su dugotrajnoj upotrebi sa mogućnošću popravke i prenamene, imali smo na panelu “Made in – Dijalozi iz karantina”.
ZAŠTO SMO POKRENULI MADE IN
Made in je nastao zbog sve prisutnije svesti o ključnoj ulozi koju tradicionalni zanati i manufakture igraju u stvaranju i održavanju lokalnog i evropskog identiteta. Posebno u ovom dobu globalizacije, zanati – čvrsto utkani u tkivo lokalnih zajednica – predstavljaju način očuvanja lokalnog identiteta i lokalne osebujnosti. Nadalje, proizvodnja zanatskih proizvoda podupire održivu praksu upotrebom lokalnih materijala i podstiče ponovnu upotrebu i popravku postojećih proizvoda i time omogućava sporiju potrošnju (u odnosu na savremeno doba prekomerne potrošnje).
Takođe, oživljavanje zanata, prilika je da se tržištu priključe i senzitivne grupe stanovništva. Na MF govorili smo o ženskom preduzetništvu i izazovima sa kojima se žene susreću kada pokušavaju da se otisnu u preduzetništvo, a naročito u sferi manualne proizvodnje.
Međutim, zanatske radionice nestaju iz urbanih sredina, proterani beskrajnim količinama jeftinih proizvoda „brze mode“. Zanati i male proizvodne produkcije ne nalaze mesto u savremenoj dizajnerskoj praksi. Razlog je pre svega nepostojanje direktne izloženosti novih generacija vrednostima, specifičnosti i tradiciji ovih zanata, koji predstavljaju bitan deo svake kulture.
Made in je do sada organizovao brojne aktivnosti kao što su putujuće izložbe, dizajnerske rezidencije i
radionice, radionice za profesionalni razvoj zanatlija, kustosa i dizajnera, seminare / konferencije i inovativne aktivnosti za razvoj publike. Kroz te događaje projekt omogućio dostupan i inkluzivni dizajn i predstavio evropsku zanatsku baštinu široj javnosti.
MADE IN PRESS KUTAK
Kako bismo poruke sa plodonosnih i inspirativnih razgovora približili što široj publici, Mikser je sa brojnim učesnicima projekta priredio niz intervjua: Orhan Nikšić Zanat, Emir Salkić Muzej Drvorezbarstva, Nikola Radeljković Numen / ForUse, Markica Stanušić NUNC…