
Ako ste zabrinuti zbog klimatskih promena, vapite za čistim vazduhom, ako vas muči bahato bacanje proizvoda i materijala i gomilanje plastike u našim rekama, ako vas brine činjenica da proizvodnja naše hrane uništava budućnost novim generacijama, ako vas bole divlje deponije, posečene šume i saosećate sa rapidnim izumiranjem životinjskog i biljnog sveta, PRIDRUŽITE NAM SE! Pišite nam o svojim naporima da sprečite ili ublažite ove negativne posledice, kao i o pozitivnim inciijativama drugih koje vam pružaju nadu i inspirišu vas.
Cilj ove grupe je da udruženim snagama saznamo za što više inicijativa pojedinaca, organizacija, lokalnih zajednica, samouprava, kolektiva i kompanija iz cele Srbije koje u praksi implementiraju odgovorniji i održiviji pristup životu i poslovanju u jednoj od pet prioritetnih oblasti novog Evropskog zelenog dogovora – EU Green Deal za Balkan: dekarbonizacija / cirkularna ekonomija / biodiverzitet / smanjenje zagađenja / održiva poljoprivreda.
Pomozite da zajedno prepoznamo, mapiramo i učinimo vidljivijim pionire transformacije Srbije u zdravije, pravednije, prosperitetnije drušvo sa odgovornom održivom proizvodnjom koja čuva, obnavlja i uvećava prirodni kapital i štiti zdravlje i dobrobit svih građana!
Na osnovu vaših dragocenih predloga i istraživanja studenata Fakulteta politčkih nauka kontaktiraćemo pokretače inicijativa i formirati online mapu i vodič dostupne medijima i javnosti. Pored prezentacije na web-u, inicijative će se predstaviti i uživo na predstojećem Mikser Festivalu sredinom septembra, tokom kojeg će učestvovati na zajedničkoj radionici sa predstavnicima medija, dok će studenti Fakulteta političkih nauka izabrati 10 inicijativa o kojima će napisati detaljne reportaže za nekoliko relevantnih domaćih listova i portala. Kroz ove aktivnosti pojedinačne inicijative mogu da se umreže međusobno, razmene informacije, lakše pronađu podršku u široj javnosti i institucijama i ostvare saradnju sa medijima u Srbiji koje želimo da podstaknemo na odgovorno, principijelno i istrajno izveštavanje o životnoj sredini, klimatskim promenama i posledicama po planetu i čovečanstvo.
Približavajući se otvaranju pregovaračkog Poglavlja 27 o pridruživanju EU, u svetlu preporuka novog Evropskog zelenog dogovora i usvajanja Zelene agende za Zapadni Balkan, Srbija će morati da usvoji i primeni niz pravila i ekoloških standarda, kao i da prilagodi svoje zakonodavstvo. Obzirom na činjenicu da mora doći do značajnih promena u svim sektorima, aktivno učešće javnosti i poverenje u tranziciju od presudne su važnosti kako bi politike bile uspešne i prihvaćene. Kako bi Srbija što lakše prevazišla razlike u ekološkim standardima, potrebno je da za jedan pregovarački sto sednu sve zainteresovane strane.
Poziv za participativno učešće u grupi ima za cilj da pospeši komunikaciju i saradnju između svih zainteresovanih aktera: građana okupljenih oko “zelenih” inicijativa, predstavnika javnog i privatnog sektora, stručne javnosti i medija, a odvija se u okviru projekta “Partneri za bolju životnu sredinu” koji su pokrenuli organizacija Mikser i Fakultet politčkih nauka, uz podršku Balkanskog fonda za demokratiju Nemačkog Maršalovog fonda i Ambasada Kraljevine Norveške u Beogradu.